Муренко, Курявий і Партнери




Муренко, Курявий і Партнери


Адвокати МКП довели - УХИЛЕННЯ ВІД ЕКСПЕРТИЗИ - ПІДСТАВА ДЛЯ СКАСУВАННЯ БАТЬКІВСТВА

...зважаючи на поведінку відповідача, не забезпечення явки дитини для відібрання біологічних зразків та визнання нею позову, суд приходить до висновку про можливість задоволення позову.

Довели в суді: УХИЛЕННЯ ВІД ЕКСПЕРТИЗИ - ПІДСТАВА ДЛЯ СКАСУВАННЯ БАТЬКІВСТВА

Наш клієнт мав сумнів, що він є біологічним батьком дитини від першого шлюбу. Нашими адвокатами було подано позовну заяву про оспорювання батьківства та виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька дитини. Також було подано заяву про забезпечення доказів шляхом проведення експертизи. Мати дитини - відповідач, ухилялася від проходження експертизи, двічі не зʼявлялася за викликом суду до експертної установи, аргументуючи це перебуванням за кордоном у звʼязку з війною.

Адвокати MKP переконали суд у наступному:

Аналізуючи зазначену норму процесуального закону, можна дійти висновку, що нею законодавець встановив спеціальну процесуальну санкцію для осіб, які ухиляються від участі у експертизі. Важливим у такому випадку є встановлення ухилення осіб як умисних дій, внаслідок чого неможливо проведення експертизи для з`ясування відповіді на питання, яке для них має значення, наслідком чого може бути визнання судом факту для з`ясування якого була призначена експертиза, або відмова у його визнанні (постанова Верховного Суду від 09 лютого 2022 року у справі №756/5026/18).

Європейський суд з прав людини вказував, що необхідність захисту третіх осіб може виключати можливість змусити їх пройти будь-яке медичне обстеження, а саме ДНК-тест. Зокрема, якщо третьою особою є дитина (див., зокрема: MIKULIC v. CROATIA, № 53176/99, § 64, ЄСПЛ, 07 лютого 2002 року, BAGNIEWSKI v. POLAND, № 28475/14, § 54, ЄСПЛ, 31 травня 2018 року).

Оскільки в проведенні генетичної експертизи був заінтересований саме позивач, щоб довести факт того, що не являється біологічним батьком дитини, а відповідач, не забезпечила явку дитини, чим унеможливила проведення експертизи, з огляду на приписи цивільного процесуального законодавства України, зазначене є підставою для встановлення цього факту судом.