Кого тепер забронюють? Які зміни до порядку бронювання? Коментар до постанови №555
14 травня 2024 року Кабінет Міністрів України виніс Постанову № 555 «Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану», якою фактично уточнив та доповнив порядок бронювання військовозобов’язаних, а також визначив більш чіткі критерії, за допомогою яких визначаються обсяги та професійні характеристики осіб, які підлягають бронюванню залежно від місця роботи.
Відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану (далі по тексту – Порядок), в залежності від місця роботи та характеру виконуваних працівниками завдань залежить не тільки можливість отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, але й тривалість такої відстрочки.
Так, для осіб, які працюють в органах державної влади інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів надається відстрочка на строк, який не може перевищувати строку проведення мобілізації.
В той же час, відстрочка на строк, який не може перевищувати шість місяців надається для інших категорій працівників, місцем роботи який відповідно є:
- підприємства, установи і організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення);
- підприємства, установи і організації, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Фактично, зміни, внесені до Порядку Постановою КМУ №555 від 14 травня 2024 року стосуються останньої групи осіб, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, зокрема мова йде про підприємства, які надають електронні комунікаційні послуги та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури, а також про підприємства, установи і організації паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго.
Зважаючи на розширення видів підприємств, установ та організацій, які відповідно до зазначених змін Кабінет Міністрів України відніс до критично важливих, врегульовується і питання щодо механізму подання списків заброньованих працівників, а також органи державної влади, які приймають списки та перевіряють, чи відноситься певне підприємство, установа або організація до таких, що є критично важливою.
Так, для до підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго, та підприємств, які надають електронні комунікаційні послуги та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури, що визначені Мінцифри критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері цифровізації, не застосовується обмеження щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню.
Військовозобов'язані технічні працівники, включені наказом керівника підприємства до складу аварійно-відновлювальних бригад підприємств, що забезпечують роботу електронних комунікаційних мереж у період знеструмлень та здійснюють роботи з аварійного відновлення мереж електронних комунікацій на територіях Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей, які визначені Мінцифри критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері цифровізації, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
За загальним правилом кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50 відсотків кількості військовозобов’язаних підприємства, установи і організації на дату подання списку.
Однак відповідно до затверджених змін до підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, перелік яких затверджується Міненерго, та підприємств, які надають електронні комунікаційні послуги та/або послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури, що визначені Мінцифри критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері цифровізації, не застосовуються обмеження щодо кількості військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню.
Отже, визначивши певне підприємство, установу або організацію такою, що відноситься до паливно-енергетичного комплексу або є критично важливою для функціонування економіки в особливий період у сфері цифровізації, Міненерго або Мінцифри відповідно до складених ними переліків забезпечує безперешкодне бронювання співробітників таких підприємств.
Однак навіть за наявності ухвалених Кабінетом міністрів України змін може виникнути питання щодо того, чи повною мірою врегульовано питання щодо визначення кола суб’єктів, які підлягають бронюванню відповідно до даного Порядку.
Варто зазначити, що зміни, затверджені Постановою КМУ № 555 від 14 травня 2024 року є відповіддю на виклики, які існують на сьогодні, пов’язаних з проблемами в енергетичному секторі держави та необхідністю вирішення даної кризи.
Змінами, які приймалися раніше Кабінетом Міністрів України щодо Порядку, визначалися й інші сфери, на які розповсюджуються норми щодо бронювання. Так, сформувавши чіткі критерії, відповідно до яких буде відбуватися бронювання співробітників тієї чи іншої сфери, забезпечується налагоджена система, яка забезпечує нормальне функціонування економіки держави та тим самим зменшує тиск між суспільством і державою.