Легалізація українців за кордоном
Карта довгострокового резидента Європейського Союзу (далі – «карта резидента ЄС») є документом, який підтверджує право громадян третіх країн на проживання та працевлаштування в одній із країн ЄС.
Конкретні вимоги та процедура отримання карти резидента ЄС відрізняються в різних країнах ЄС. Основними критеріями для отримання відповідної карти є:
- законне перебування в країні ЄС протягом певного терміну – 5 років;
- мати стабільний дохід, підтвердженням якого може бути довідка з роботи чи сам трудовий договір або підтвердження фінансового забезпечення батьками чи близькими родичами;
- мати медичне страхування;
- мати місце проживання у вибраній країні ЄС, яке підтверджене правом власності або договором оренди;
- підтвердження знання мови у вибраній країни ЄС, мінімум на рівні В1;
- здатність до сплати податків та зборів;
- особа не являє собою загрозу для громадського порядку та безпеки.
З «04»березня 2022 року українські біженці мають право отримати тимчасовий захист в різних країнах ЄС відповідно до рішення Ради ЄС та Директиви про тимчасовий захист, яка передбачає оформлення легального перебуття особи на один рік з правом продовжити його.
Слід зазначити, що одним із головних критеріїв отримання статусу резидента ЄС є легальне перебування в країні ЄС протягом 5 років, який може включати період перебування у визначеній державі на підставі тимчасового захисту.
Для вирахування 5 років постійного перебування на території країни, яка входить до складу ЄС, слід пам’ятати про обмежений термін виїзду за межі такої країни. Тобто якщо особа проживала певний період в країнах ЄС до свого виїзду з України після «24» лютого 2022 року та отримала тимчасовий захист, то такій особі зарахується 5 років якщо виїзд до України або інших країн не перевищував 10 місяців.
Зараховуються 5 років проживання у вибраній особою країні ЄС на підставі інших дозвільних документів, що підтверджують легальне перебування в даній країні.
У випадку коли особа виїхала до країни ЄС з «24» лютого 2022 року та отримала тимчасовий захист, але не перебувала безперервно в цій країні 5 років, то така особа не може подати заяву на отримання карти резидента ЄС.
У квітні 2023 року на пленарному засіданні Європарламенту було підтримано більшістю Євродепутатів на проведення переговорів щодо внесення змін до чинної Директиви про довгострокових резидентів, які спрощують порядок отримання карти резидента ЄС. Дані зміни передбачаються до внесення до лютого 2024 року.
Переговори включають наступні ключові зміни:
- включення осіб, хто має статус тимчасового захисту;
- скорочений необхідний термін проживання для отримання статусу резидента ЄС з 5 до 3 років;
- набуття дітьми резидентів ЄС автоматичного статусу резидента, незалежно від місця їхнього народження;
- члени сім’ї, які проживають у другій державі ЄС, будуть мати можливість користуватись тими ж правами, що й члени сім’ї, які проживають у першій державі ЄС;
- зменшення максимального терміну розгляду заяви на отримання статусу резидента ЄС з 6 місяців до 60 днів з дати подання такої заявки тощо.
Такі зміни передбачають позитивний вплив на інтеграції громадян третіх країн та гарантії легальної трудової міграції.