Оподаткування акцій іноземних компаній
Під час повномасштабної війни українців обмежили в переказах коштів за кордон, а саме наразі дозвільна система для переказів це P2P, тобто з валютного рахунку фізичної особи на валютний рахунок іншої фізичної особи в межах ліміту 100 000 тисяч гривень на місяць. Ці обмеження значно звужують можливість українських інвесторів, адже фактично інвестувати в іноземні акції можуть лише ті громадяни, які мають кошти на рахунках за кордоном.
Однак, якщо такого рахунку немає, то необхідно спочатку відкрити рахунок в іноземному банку та накопичити потрібну суму для купівлі акцій шляхом здійснення переказів на іноземний рахунок щомісяця в межах ліміту 100 000 тисяч гривень, що набагато ускладнює процедуру купівлі акцій.
Відкриття рахунків в іноземних фінансових установах регулюється законодавством тієї країни, в якій відкривається рахунок. Але обов’язково під час відкриття та обслуговування рахунку за кордоном фінансові установи переважно вимагатимуть документи та інформацію для виконання вимог FATF.
Насамперед для ідентифікації і встановлення особи клієнта іноземний банк може потребувати стандартний пакет документів, а саме: закордонний паспорт, документ про реєстрацію місця проживання, дозвіл на легальне перебування в країні. Після чого банк обов’язково зробить перевірку джерел походження коштів, якими поповнюється рахунок, щоб переконатися в їх законному характері. Тобто, для оцінки ризиків та протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму особа при відкритті рахунку та і протягом діяльності по рахунку повинна мати документ, який підтверджує законність походження грошей, які він буде використовувати для оплати банківських послуг або для поповнення рахунку.
Коли обираєте брокера потрібно детально проаналізувати всю можливу інформацію. Однак, найважливіше, що потрібно з’ясувати це наявність ліцензії, адже всі надійні брокерські компанії відкрито публікують на сайті юридичну інформацію та дані про ліцензію, яку можна перевірити на офіційному сайті регулятора через номер ліцензії брокера.
Необхідно проаналізувати інформацію про капіталізацію компанії та останні фінансові звіти, це можливо зробити через сайт регулюючого органу, який видав ліцензію, адже найнадійніші брокери фондового ринку відкрито публікують ці фінансові звіти на власному сайті, тому є можливість порівняти дані з тими, що вказані на сайті регулятора. Також зверніть увагу на страхування рахунків клієнтів. Кожен ліцензійний брокер зобов'язаний захищати активи користувачів на випадок власного банкрутства. Зазвичай страховку рахунків забезпечують банки-партнери, з якими брокер проводить фінансові операції.
Також важливо врахувати, що найоптимальніший брокер, це той який встановлює мінімальний розмір депозиту для відкриття рахунку та помірну комісію за свої послуги. Окремо, звертаю увагу, що всі ліцензійні брокери дотримуються політики AML і для відкриття рахунку та протягом діяльності можуть вимагати документи, що підтверджують походження коштів.
Громадянин зобов’язаний сплатити податок за продаж акцій українських або іноземних емітентів з прибутком, а саме інвестиційний прибуток, отриманий в результаті продажу акцій оподатковується за ставкою 18% податку на доходи фізичних осіб і 1,5% військового збору. Однак, у разі продажу акцій з інвестиційним збитком податки не стягуються. Сама покупка акцій також не оподатковується. У сплаті податків за інвестиційний прибуток також є нюанс, що якщо відбувається зміна курсу гривні до долара під час продажі іноземних акцій, то відповідно за валюту може виникати податкове зобов'язання навіть якщо прибуток не було отримано.
Дивіденди, які компанія нараховує на акції оподатковуються в Україні за податковими ставками 5%, 9%, 18% та 1,5 % військового збору.
Зокрема, 5 % - з дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами – платниками податку на прибуток та 9 % – з дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток.
Виплата дивідендів у т. ч. нерезидентам за привілейованими акціями (корпоративними правами) або за іншими акціями (корпоративними правами), що передбачають виплату дивідендів у фіксованому розмірі або в сумі, що перевищує суму виплати на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), прирівнюється з метою оподаткування до виплати заробітної плати, тобто оподатковується за ставкою 18 відсотків.
Усі дивіденди, виплачені фізичним особам, незалежно від суми та форми виплати, підлягають оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 %.
Інформацію про отримані дивіденди та інвестиційний прибуток потрібно включити до декларації про майновий стан та доходи. Її потрібно подавати за минулий рік у податкову інспекцію за місцем реєстрації платника податків до першого травня поточного року. Декларація може бути подана в електронному вигляді через електронний кабінет податкової служби з використанням електронно-цифрового підпису. Сплата задекларованої суми податку має бути проведена до першого серпня та можлива шляхом перерахування коштів спочатку на український рахунок, та потім відповідно на рахунок податкової. Декларація подається якщо сума інвестиційного доходу перевищує 3620 грн (станом на 2023 рік). Тобто якщо ви продали акцію за 3300 грн, то можете не подавати декларацію про доходи. Теж саме стосується і сум нарахованих на акції дивідендів.
Купуючи акції іноземних компаній, необхідно бути готовими, що інвестиційний прибуток оподатковується не лише в Україні, а й в країнах продажу цих активів, з урахуванням положень угоди про уникнення подвійного оподаткування з Україною.
Податковий кодекс України передбачає можливість зарахування сплачених за кордоном податків при розрахунку сум податків, які необхідно сплатити в Україні. Під зарахуванням іноземних податків розуміється зменшення українського ПДФО на суму іноземних податків, сплачених за кордоном, за умови, що між Україною та країною отримання доходів є чинна угода про уникнення подвійного оподаткування.
Для того щоб уникнути подвійного оподаткування, платник податків повинен надати до контролювального органу в Україні документи, що підтверджують розмір отриманого прибутку, а також документи, що підтверджують сплату податків в іноземній юрисдикції. Це можна зробити наступним чином: резидент особисто або через своїх податкових представників в іноземній державі отримує від іноземних податкових органів довідку про суми отриманих іноземних доходів та сплачених іноземних податків. Отримання довідки може зайняти певний час, та після отримання вам необхідно легалізувати та перекласти ці документи для України.
Таким чином інвестор може зменшити суму своїх грошових зобов’язань перед контролювальними органами в Україні на суму сплачених ним податків в іншій країні. Однак варто пам’ятати, що 1,5% військового збору сплатити все ж таки доведеться, незалежно від розміру сплаченого податку за кордоном.
Найбільші міжнародні брокери стягують 15% податку на користь США автоматично при нарахуванні дивідендів. Оскільки це перевищує розмір податку, який стягується у нас, ПДФО можна не сплачувати — залишається лише військовий збір, який не підпадає під договір про уникнення подвійного оподаткування. Щоб довести вітчизняній податковій, що податки дійсно сплачено, необхідно подати підтвердження у прийнятній для неї формі. Тобто, іноземні брокери можуть автоматично сплачувати податки в США за українського інвестора, та відповідно і в інших країнах з якими Україна уклала договір про уникнення подвійного оподаткування.