Поділ майна між подружжям
Процедура і особливості: як відбувається поділ майна між подружжям?
При розірванні шлюбних відносин невід’ємним питанням, яке постає перед його учасниками, є розподіл майна. Для розуміння процедури та особливостей даного питання, потрібно з’ясувати, що саме включає в себе поняття майно. Отже, виходячи з положень законодавства України, майном, як особливим об’єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки (ч.1 ст.190 ЦКУ).
В сімейному кодексі України зазначається, що майно набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Однак, в одного із подружжя може бути особисте нажите майно, яке не підлягатиме розподілу, а саме:
1) майно набуте на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
2) майно набуте за кошти, які належали чоловіку/дружині особисто;
3) майно набуте нею, ним до шлюбу;
4) житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду";
5) земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України;
6) коштовності , навіть тоді коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
7) премії, нагороди які вона, він одержали за особисті заслуги; однак хотілося б зазначити, що в даному випадку суд може винести рішення, щодо права на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню;
8) кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди;
9) виплати (страхові виплати та виплати викупних сум), одержані за договорами страхування життя та здоров’я;
10) якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.
У випадку окремого проживання подружжя, навіть без розірвання шлюбу, суд може встановити набуте сторонами за цей період майно, як роздільне. В такому разі заінтересована сторона має встановити факт окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин. Виходячи з сучасних умов подружжя може укласти між собою договір, який буде визначати належність окремих речей особисто кожному, які були набуті під час окремого проживання сторін.
Варто зазначити, що при розподілі спільного майна подружжя, також враховуються боргові зобов’язання, коли було укладено договір (про виникнення боргу) в інтересах сім’ї, або використання на потреби сім’ї майна або коштів, отриманих за договором. Якщо ж кредитний договір було укладено до шлюбу, в такому випадку кредитне зобов’язання лежить перед особою, хто його уклав, навіть якщо кредит був взятий на оселю, де проживали подружжя разом. Також ключовим моментом у встановлення спільного боргу є те, чи виник він в інтересах сім’ї, до прикладу коли чоловік укладає відповідний договір та отримує кредит на лікування дитини, тоді перед дружиною також виникає зобов’язання щодо повернення цих коштів разом з чоловіком. Однак, якщо кошти отримані одним із подружжя для власних потреб, тоді таке боргове зобов’язання розподілу не підлягає.
Як відбувається поділ майна з-за кордону?
У разі коли один із подружжя перебуває постійно закордоном, а інший знаходиться на території України і перед ними постає питання про розподіл спільно набутого майна, в якому вони не можуть самостійно дійти згоди, слід в такому разі звернутися до суду за місцем проживання відповідача. Якщо місце проживання невідоме, то за загальним правилом позовну заяву можна подати за місцем знаходження майна. Далі суд враховує сукупність речей або кожну річ окремо, яка належить подружжю на праві спільної сумісної власності, кредиторські вимоги, боргові зобов’язання.