Право дитини на освіту за кордоном
Зовсім скоро стартує новий навчальний рік. Натомість за різними оцінками від 620 до 670 тисяч українських учнів перебувають за кордоном.
Питання налагодження навчального процесу в умовах перебування учнів за межами України складніше, ніж здається на перший погляд.
В чому проблеми?
◾ Діти пішли до школи за кордоном, бо в більшості країн ЄС отримання середньої освіти є обов’язковим. Проте навчання у закордонних закладах зараховане в Україні не буде, що обумовлено відмінностями в програмах та строках отримання освіти.
◾ Учень теоретично може залишатися на дистанційному навчанні в українській школі і відвідувати закордонний навчальний заклад. Проте це, по-перше, подвійне навантаження, а по-друге, складно узгоджується – заняття в українській та закордонній школі можуть проходити в один час.
◾ Зв'язок зі школою в Україні може бути втрачений. В нову школу влаштуватися складно, бо керівництво не хоче брати на себе відповідальність за дитину, що перебуває за кордоном.
Порада юриста: зв'язок з освітньою системою України не варто втрачати за будь-яких обставин. Бо тільки так згодом можна буде претендувати на отримання документа про освіту. Навіть якщо зараз це здається не дуже актуальним, ситуація може змінитися.
Варіанти вирішення проблеми:
◾ Перейти на екстернат чи сімейну форму здобуття освіти на базі однієї з українських шкіл.
◾ Приєднатися до Міжнародної української школи.
◾ Відвідувати паралельно факультативні українські школи, школи вихідного дня або самоорганізовані українські школи (це допоможе краще засвоювати матеріал у разі самостійного навчання).
Надалі в Україні розглядатиметься питання більш тісної координації навчального процесу з державами, де перебувають українські учні. Зокрема, можливе взаємозарахування частини предметів з навчальної програми. Тобто учні зможуть певні предмети засвоювати в закордонному закладі, а українську мову, літературу та історію вивчатимуть дистанційно.
Пам’ятайте: відмова у прийнятті учня, що перебуває за кордоном, на дистанційне навчання чи екстернат в українську школу, є незаконною. Якщо ви з цим зіткнулися, щоб відстояти свої права, звертайтеся за кваліфікованою юридичною допомогою.