Муренко, Курявий і Партнери




Муренко, Курявий і Партнери


Сплата податків українців за кордоном

Понад 6 мільйонів українців виїхали з країни у зв'язку з війною та залишаються зараз за кордоном. 

Значна частина отримала тимчасовий захист однієї з країн ЄС та активно облаштовує життя на новому місці. Поряд з правами на українців накладаються певні обов’язки. Зокрема, можливо українцям за кордоном доведеться сплачувати податки.

Важливо! Зверніть увагу на слово «можливо» у попередньому реченні. Нічого остаточно ще не вирішено. Наразі Мінфін України надіслав запит до Європарламенту для формування єдиної позиції стосовно податкової резидентності українських біженців. Поки офіційні роз’яснення представниками Європарламенту надані не були.

Підходи до сплати податків різними категоріями українців:

✅ У разі працевлаштування за кордоном. 

Податки буде сплачувати роботодавець за кордоном. Проте українцю можливо доведеться доплатити в Україні ПДФО, якщо за кордоном ставка нижча 18%, та 1.5% військовий збір.

✅ У разі роботи віддалено на українського роботодавця.

Сплачувати податки потрібно буде за обставин перебування понад 183 дні. Щоб уникнути подвійного оподаткування (бо український роботодавець продовжуватиме сплачувати податки в Україні), слід звернутися до податкової в Україні стосовно повернення надлишково сплаченого ПДФО.

✅Для українських ФОП.

Виникає потреба сплачувати податки після перебування більш як 183 дні, але й сплату єдиного податку в Україні ніхто не скасовує. За таких обставин має місце подвійне оподаткування без алгоритмів усунення.

До чого тут податкове резидентство?

Питання сплати податків українцями після тривалого перебування в європейських країнах пов’язане з набуттям статусу податкового резидента. А це доволі складна та неоднозначна категорія. Перебування в країні понад 183 днів – це лише один з низки критеріїв. Набагато більше значення має поняття «центр життєвих та економічних інтересів».

Під час пандемії COVID-19 вже робилися виключення, коли особа вимушено довго перебувала в країні й не набувала статусу податкового резидента. Можливо, аналогічну процедуру застосують до українців з тимчасовим захистом. Отже, лякатися європейських податків поки зарано.