Муренко, Курявий і Партнери




Муренко, Курявий і Партнери


Відмінність входу та виходу з БО та ГО

Оскільки у благодійних та громадських організацій різні цілі діяльності, то й статус засновників та учасників (членів) різний. Основне завдання БО – збір коштів та інших видів благодійних пожертвувань з метою подальшої передачі особам, що їх потребують (отримувачам). Натомість ГО покликані сприяти захисту й задоволенню прав та інтересів своїх членів.

Важливо! Нормативно-правове регулювання створення, діяльності та ліквідації цих об’єднань здійснюється на підставі двох законів:

  • №4572-VI «Про громадські об'єднання» від 22.03.2012;
  • №5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012.

Статус засновників відповідно до цих законів:

  • в БО – дієздатні фізичні і юридичні особи, крім органів держ. влади та місцевого самоврядування;
  • в ГО – лише дієздатні фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах).

Як здійснити вихід (змінити) одного з засновників ГО?

Питання не має сенсу, бо відповідно до ч.7 ст.7 закону №4572-VI «повноваження засновника закінчуються після держ. реєстрації ГО». На установчих зборах обирається керівний орган чи керівник, який здійснює необхідне управління. Порядок набуття й припинення членства (участі) врегульовуються статутом.

А яка ситуація з БО?

Чинне законодавство не врегульовує порядок виходу засновників (учасників) з БО. Як вступ, так і вихід учасників визначається в статуті. Приміром, для цього може знадобитися рішення загальних зборів, засновника або правління.

Проте принциповим моментом є потреба у внесенні змін до Єдиного держ. реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань у тому разі, коли там містяться відомості про засновника (учасника), що виходить. Для цього здійснюється відповідна реєстраційна дія. Серед документів, які подаються реєстратору – нотаріальна заява про вихід.

Чи може вийти зі складу БО єдиний засновник (учасник)?

Заборони на такий вихід законодавство не містить. Однак провести держ. реєстрацію подібної зміни неможливо. Адже якщо з реєстру видаляються відомості про старого учасника (коли він один), то відразу слід внести інформацію про нового.