Вихід учасника зі складу ТОВ
Потреба вийти з бізнесу може виникнути в будь-який момент.
При цьому нерідко виникає спокуса зробити все якомога швидше та забути. Проте з юридичної точки зору йдеться про процедуру з чималою кількістю нюансів. Допустивши десь помилку, можна наразити себе на судову тяганину, що триватиме довше, ніж існувала компанія.
Важливо! Процедура виходу учасників (засновників), а також їхніх спадкоємців (правонаступників) зі складу товариства з обмеженою відповідальністю, детально розписана в ст.24 закону №2275-VIII «Про ТОВ і ТДВ» від 06.02.2018. Оскільки такий вихід підлягає обов’язковій державній реєстрації, то важливо також керуватися ч.5 ст.17 закону №755-IV «Про держ. реєстрацію юридичних осіб, ФОП та громадських формувань», де міститься перелік необхідних для проведення реєстраційних дій документів. Зрештою, крім цих базових законів зважати потрібно на нормативні акти відповідного змісту, що приймаються під час дії правового режиму воєнного стану.
В законодавстві розмежовані два алгоритми виходу учасника зі складу ТОВ в залежності від розміру частки у статутному капіталі:
1) якщо така частка складає менш як 50%, згода інших учасників на вихід з товариства не потрібна;
2) якщо 50% та більше – слід надіслати прохання про вихід кожному з учасників цінним листом за місцем реєстрації та отримати згоду.
Відповідно, у другому випадку реалізується більш складний та тривалий за часом алгоритм дій. Згода на вихід учасника надається протягом місяця або іншого періоду, визначеного в статуті.
Важливо! При оформленні виходу учасника з ТОВ необхідно врахувати наступні моменти:
● учасник вважається таким, що вийшов з ТОВ, з дня держреєстрації виходу – тобто потрібно здійснити реєстрацію зміни складу засновників (учасників) юридичної особи;
● вихід учасника тягне за собою зменшення статутного капіталу – цього не відбувається лише у разі прийняття рішення про пропорційний перерозподіл частки учасника, який вийшов;
● законодавством передбачена процедура розрахунку з учасником, який виходить з господарського товариства, зокрема – важливо обґрунтовано визначити вартість частки.