ЗМІНИ В ОПОДАТКУВАННІ НЕРУХОМОСТІ У 2024 РОЦІ
Щороку власникам нерухомого майна нараховується податок, який встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування та типів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
За 2024 рік власники квартир та приватних будинків будуть змушені платити вищий розмір податків на нерухомість. За "надмірні" квадратні метри доведеться платитибільшу суму податку, адже податок залежить від мінімальної заробітної плати, яка зросте наступного року. Для більш чіткого розуміння даного питання розглянемо детально, хто і в якому розмірі зобов’язаний сплачувати даний податок.
Відповідно до Податкового кодексу України, платниками такого податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Не все нерухоме майно підлягає оподаткуванню. Статтею 266 Податкового кодексу України визначений перелік нерухомого майна, яке не оподатковується. Наприклад, до таких об’єктів нерухомого майна законодавець відносить:
✅ нерухоме майно, що перебуває у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування та організацій, які повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими;
✅ нерухоме майно, яке розташоване в зонах відчуження;
✅ будівлі дитячих будинків сімейного типу;
✅ гуртожитки;
✅ житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради;
✅ нерухоме майно, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину;
✅ тощо.
Оскільки ст. 266 Податкового кодексу України не визначено такого платника, як фізична особа — підприємець, то такий платник — власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб.
Перш за все, доцільно детально проаналізувати ситуацію, коли платниками такого податку є фізичні особи.
Згідно із законодавством, податок за нерухоме майно мають сплачувати фізичні особи, які володіють:
🔸 квартирою понад 60 квадратних метрів;
🔸 будинком площею понад 120 квадратних метрів;
🔸 будинком та квартирою з загальною площею 180 квадратних метрів.
При цьому важливим є той факт, що податок нараховується лише за «надмірні квадратні метри». Наприклад, якщо особа володіє будинком, загальна площа якого становить 125 кв. м, то вона платитиме всього за 5 кв. м.
Конкретна ставка податку на квартири та будинки встановлюється за рішенням сільської, селищної або міської ради, при цьому враховується місце розташування та тип об’єкта нерухомості.
Розмір податку на житло обчислюється відсотком від мінімальної заробітної плати у звітному році, не перевищуючи 1,5% за квадратний метр. За розрахунками, у 2024 році розмір податку за попередній рік становитиме 1,5% від мінімальної заробітної плати, що дорівнює 6 700 гривень. Кожен додатковий квадратний метр призведе до збільшення оплати на 100,5 гривень.
Відповідно до законодавства, податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Квитанції на сплату податку на нерухомість щороку надходять від відповідних органівдо 1 липня. Після цього потрібно заплатити податок за квартиру чи будинок протягом наступних 60 днів. Це означає, що у 2024 році впродовж 60 днів з дня отримання податкового повідомлення-рішення платники такого податку зобов’язані сплатити останній за 2023 рік.
До того ж, за прострочення сплати податку Податковим кодексом передбачені певні санкції. Так, у разі несвоєчасної сплати податку на нерухомість передбачені штрафи: 10% від суми заборгованості – за прострочення до 30 днів, 20% від суми заборгованості – за прострочення понад 30 днів. Пеня розміром 0,05% від загальної суми боргу за кожен прострочений день встановлюється за прострочення понад 60 днів.
При розгляді питання про сплату податку за нерухомість необхідно також торкнутися питання осіб, які звільнені від сплати такого податку. Так, у зв’язку із збройною агресією рф проти України від сплати податку звільняються особи, нерухомість яких розташована на території активних бойових дій, в окупованих або тимчасово окупованих агресоромзонах. Також податок не платитимуть особи, житло яких є непридатним для проживання через воєнні дії агресора.